messsage Poradnik

Bezpieczne wakacje startują w bezpiecznym autobusie.

Okres wakacyjny to czas zwolnienia tempa i warto wiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży.

picture

Okres wakacyjny to czas zwolnienia tempa i szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie od czerwca do połowy września wyjeżdżamy na urlop a nasze dzieciaki i młodzież zazwyczaj nie dzieci i młodzież nie mogą doczekać się wyjazdu i czasu spędzonego w górach czy nad morzem. Jeżeli wybieramy się całą rodziną, własnym samochodem to kwestia bezpieczeństwa jest oczywista. 

Jeżeli jednak korzystamy z wycieczki autokarowej, albo wysyłamy dzieci na obóz letni, to warto wiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w takiej podróży. Często są to pierwsze samodzielne podróże, zorganizowane kolonie i wypady, a środkiem transportu jest autokar. Akcja bezpieczny autokar jest już dość powszechna, ale na co zwrócić uwagę podczas kontroli autokaru i co jeszcze powinniśmy wiedzieć o bezpieczeństwie busów? Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 


Autokar według zasad bezpieczeństwa.

Bezpieczne wakacje zaczynają się od bezpiecznej podróży. Standardem od wielu dekad jest przewożenie dzieci młodzieży autokarami i autobusami, a standardem przewoźnika, co dla nas oczywiste, powinno być zapewnienie takiej floty autokarowej, która jest najbezpieczniejsza na dany moment w firmie przewozowej. Co to znaczy najbezpieczniejsza. To taka która przejdzie kontrolę, zapewni dzieciom maksimum bezpieczeństwa wewnątrz, ale nie może zawieźć też czynnik ludzki. 

Jako Omni bus popieramy akcje bezpieczne wakacje, w której busy i autokary przechodzą kontrolę policyjną i jako odpowiedzialna firma przewozowa zawsze zgłaszamy nasze autokary. Traktujemy to trochę jak test. Negatywny wynik testu naszych autokarów wyłącza je z podróży. Chociaż do tej pory żaden z naszych busów nie miał obowiązku kwarantanny . 

Zwracamy też uwagę, że rodzice mogą podpytywać szczegółowo o podróż dziecka i jakość podstawianych wynajętych busów. Proponujemy, aby na liście pytań do przewoźnika i właściciela autokaru znalazły się takie szczegóły jak: 

wiek i doświadczenie zawodowe kierowcy;
o to czy kierowca będzie miał zmiennika w podróży i przejdzie
czy przewidziane są połączenia antenowe, czyli dodatkowy transport dla tych dzieci, które nie mieszkają w łatwo dostępnym miejscu i muszą dotrzeć do autokaru
jakie jest postępowanie i procedura w sytuacji kiedy autokar się zepsuje?
o to czy firma zgłosiła już autokar do kontroli policji. 
w dobie schyłku pandemii spotykaliśmy też pytania o stan zdrowia kierowców i posiadanie przez nich certyfikatu szczepienia. 
dopytaj organizatora wyjazdu o to czy z przewoźnikiem została podpisana umowa.

Znajomość zasad i przepisów pomoże.

Możesz dopytywać o szczegóły, ale warto, żeby przed wysłaniem dziecka w bezpieczna podróż wyposażyć się w niezbędną wiedzę i egzekwować prawa w wymaganiu bezpiecznej podróży. Jaka wiedza Ci się może przydać? Oto kilka ważnych informacji, które pomogą sprawdzić jakość usługi przewozowej. 

1. Jednej kierowca może jechać maksymalnie 4 godziny i 30 minut, po tym czasie musi mieć przerwę- dlatego istotne jest czy później należy uwzględnić przymusową przerwę, tj. 45 minut. Ponadto autokar nie może być prowadzony łącznie dłużej niż 9 godzin w ciągu dnia przez jedną osobę
2. Sprawdź ubezpieczenie w firmie przewozowej. Może być to nawet zeskanowane i wysłane drogą mailową zaświadczenie, ale nie pomijaj tego żądania. Każdy przewoźnik autokarowy musi posiadać ważną polisę OC. Upewnijmy się, czy dana firma wybierając ubezpieczenie wykupiła też NNW od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie bez znaczenia jest tez prześledzenie uprawnień kierowców, i pozwoleń firmy przewozowej.
3. Na każdy wypoczynek dzieci powinny jechać autokarem o najwyższym standardzie. Istotny jest sprawdzony przewoźnik. Zwróć uwagę, aby autokar nie był starszy niż 7 lat, 
4. Klimatyzacja, wc, rozkładane fotele, barek dostęp do ciepłej wody, dvd z odpowiednimi dla dzieci i młodzieży filmami i kierowca, który lubi dzieci i potrafi się skupić w hałasie - to standard, który powinien zapewnić przewoźnik. Przecież czasami wysyłamy dzieci w odległy zakątek kraju.
5. Należy pamiętać, iż pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 r.ż. musi być oznakowany tablicą barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.


Policyjna kontrola to obowiązek przewoźnika. 

Na każdy wyjazd na kolonie pracownik biura ma obowiązek zgłosić autokar do kontroli policji. 
Miejsce kontroli autokaru określa policja, zatem może się przydarzyć, że będzie ono inne niż określone jako miejsce zbiórki. 
Autokar i kierowca musza stawić się do kontroli mniej wiecje 40 minut wcześniej przed planowaną godziną zbiórki. Policja skontroluje:
-  stan techniczny autokaru,
-  stan trzeźwości i uprawnienia kierowcy,
-  dokumenty autokaru,
- sporządzi protokół z kontroli.

Stan techniczny pojazdu.

Kontrola policyjna zamawiana jest zazwyczaj dzień przed wyjazdem autokaru. W dużej mierze dotyczy ona stanu technicznego pojazdu, a więc tego wszystkiego od czego zależy bezpieczeństwo podróży i życie, a czego rodzice indywidualnie sprawdzić nie mogą. 
Istnieją stałe punkty kontroli autokarów, informacje szczegółowe na jej temat można uzyskać w wojewódzkim inspektoracie transportu drogowego. Prawdopodobnie również prezentuje je online biuletyn informacji publicznej. 

Przewoźnik otrzymuje protokół z takiego badania, który jest zobowiązany okazać organizatorowi na jego życzenie. Zatem warto poprosić organizatora wyjazdu o tkaj dokument. 
Istnieją też narzędzia online i portal www.bezpiecnzyautobus. Nowe wersje portalu dają możliwość wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu i uzyskania większej ilości informacji na temat jego stanu technicznego.

Powiedz dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Oprócz szczegółowej kontroli jaką powinien przejść pojazd, kierowcy i firm przewozowych, czas na przypomnienie dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży autokarem. Takie mądre i trochę prewencyjne działanie rodziców pomaga często w uniknięciu nieprzyjemności, kosztów rezygnacji z kolonii, czy pomija koszty leczenia. 

Niestety brak wiedzy dzieci o elementarnych zasadach bezpiecznego podróżowania powoduje, że są jednym z czynników nieprzewidzianych kłopotów. Dlatego zachęcamy, do wcześniejszej edukacji dzieci i zarysowania im kilku poniższych zasad bezpieczeństwa: 

pamiętajmy autokar to nie jest miejsce na nieograniczone zabawy, dobrze się baw, ale z głową 
podróż autokarem to przygoda, ale też pewne ważne zasady, których trzeba przestrzegać
zapinaj pasy i miej je zapięte przez cały czas podróży
nie przechadzaj się po korytarzu bez wyraźnej potrzeby 
chcesz skorzystać z toalety - konieczne jest powiadomienie opiekuna, ale nie wstawaj sam, to jest po prostu niebezpieczne
wychodząc z autokaru zawsze się czegoś przytrzymuj i nie oddalaj się daleko w pojedynkę.
pamiętaj Twoje zachowanie wpływa na jakość podróży innych dookoła- nie hałasuj, nie zakładaj nóg na oparcie
w przejściu nie możesz postawić bagażu, czy zostawić butów.


Trudna kwestia jedzenia podczas podróży

Dzieci w podróży bywają głodne, a przystanek i przerwa na zjedzenie kanapki ginie gdzieś pomiędzy żelkami, paluszkami, przekąskami, czy owocami pakowanymi przez przezornych rodziców. Jednak dzieci podczas jazdy autokarem nie powinny niczego spożywać. To jedna z bardzo ważnych zasad bezpieczeństwa. 

Po prostu sytuacja na drodze, gwałtowne hamowanie, czy wyboje mogą przyczynić się do zadławień, zakrztuszeń, czy innych przykrych wypadków, które spotykają dzieci w autokarze podczas jazdy. 
Zakaz jedzenia to swoisty rodzaj ubezpieczenia, o czym nawet rodzice często zapominają.

Pamiętajmy, jeżeli cokolwiek Was niepokoi w jakości autokaru przewożącego wasze dzieci, czy zachowaniu kierowcy, to czasami lepiej ponieść koszty rezygnacji niż koszt utraty zdrowia czy życia.