messsage Poradnik

Zwierzęta w podróży, czyli jak zadbać o futrzaka w autokarze.

Wyjeżdżając na wakacje, zdarza się, że nie ma nikogo, kto zaopiekowałby się naszym zwierzątkiem. Nie bój się zabrać go ze sobą!

picture

Jest wiele sposobów, na to, jak bezpiecznie z nim podróżować. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby Twój pupil się nie męczył i przejechał całą trasę wygodnie i bez stresu.

Wybierając się w trasę autokarem lub innym środkiem transportu, sprawdź w regulaminie przewoźnika obowiązujące zasady dotyczące przewozu zwierząt. Nie każda firma pozwala na zabieranie na pokład psów, kotów, a nawet gryzoni. Na ogół linie autobusowe i lotnicze pozwalają na towarzystwo psów przewodników i psów asystujących.

 Dotyczy to jednak jedynie czworonogów, które przeszły specjalne, wymagające szkolenie i mają odpowiedni certyfikat. 

Zwierzę na wycieczce.

Jeśli przewoźnik dopuszcza podróż z innymi zwierzętami, zazwyczaj trzeba spełnić kilka wymagań dotyczących sposobu ich transportu. 

Najczęściej spotkać się można z zapisami w regulaminie, które mówią o przewożeniu psów w obroży i kagańcu, a także na smyczy. Z uwagi na innych pasażerów, futrzak musi być cały czas pod okiem właściciela, żeby inni podróżujący nie odczuwali dyskomfortu związanego z obecnością zwierzęcia. Osoba, która jest jego opiekunem, ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody, które może wyrządzić futrzak. 

Regulaminy bardziej przychylne są mniejszym zwierzętom, takim jak koty, chomiki, czy fretki, ale i z tym bywa różnie. Jeśli przewoźnik zezwala na przewóz małego pupila, może wymagać specjalnych klatek do ich przewożenia. 

Jak przewozić zwierzaka?

Niezależnie od tego, jak duży jest Twój czworonożny przyjaciel, poszukaj dla niego odpowiedniej klatki do transportu. Jeśli masz sporych rozmiarów psa, ciężko będzie przewieźć go w autobusie, czy wsadzić go do pociągu, ale przy mniejszych zwierzętach możliwości są znacznie większe. 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pojemników do ich przewożenia. Najpopularniejsze są klatki, choć akurat one najbardziej nadają się do samochodów. 

W niektórych przypadkach do przewożenia psa w aucie wystarczy specjalna mata do bagażnika. 

Jeśli chcesz zabrać zwierzątko w podróż autobusem, pociągiem lub samolotem, poszukaj specjalnych transporterów. Są wygodne i weźmiesz je w jedną rękę. Dzięki wielu otworom Twój piesek lub kot, będą miały widok na otoczenie. Takie pojemniki występują w różnych rozmiarach i kolorach, więc z łatwością dopasujesz je do wielkości zwierzaka i swoich upodobań. Niektóre z nich wyposażone są także w specjalne schowki na miseczkę. 

Wygodniejszą formą opakowań do przewożenia zwierząt są też materiałowe kojce oraz torby transportowe. Wykonane są z miękkiego materiału, w którym pupil czuje się znacznie wygodniej, szczególnie podczas dłuższej podróży. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że można je złożyć po dotarciu do celu, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Ponadto można je prać w pralce. Na bokach większości modeli, znajdziesz dodatkowe schowki, w których przewieziesz przysmaki i zabawki. 

Jeśli posiadasz królika, chomika lub innego gryzonia, warto rozejrzeć się za wzmacnianym kojcem, który chroni przed przegryzieniem lub za plastikowym pudełeczkiem. 

Zanim udacie się w podróż…

Przeczytanie regulaminu przewoźnika i wybranie odpowiedniego transportera, to dopiero część Twoich obowiązków przed taką podróżą. 

Jeśli zabierasz ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela, musisz pamiętać o kilku rzeczach, zanim wsiądziecie na pokład autokaru, pociągu lub samolotu.

Kojec lub transporter najlepiej kupić odpowiednio wcześniej. Zwierzęta domowe muszą oswoić się z nowym przedmiotem,  szczególnie że będą musiały spędzić w nim dłuższy czas. Nie są przygotowane do przemieszczania się w takich warunkach, więc warto poćwiczyć z nimi przyzwyczajanie się do nich. Taki proces nazywa się treningiem klatkowym. Dzięki niemu będzie się mniej stresowało, gdy nastanie czas podróży. 

Kolejną ważną rzeczą, szczególnie w przypadku psów i kotów, jest książeczka szczepień. Jest to jedna z rzeczy, która jest wymagana przez przewoźników podczas transportu zwierząt. Jeśli Twój pupil nie ma odpowiednich szczepień, udaj się do weterynarza i koniecznie je wykonaj. 

Przed wyjazdem, warto zrobić listę rzeczy, które mogą przydać się Twojemu zwierzęciu. Bardzo ważne jest, żebyś wziął ze sobą wodę w butelce oraz miseczkę lub inne naczynie, z którego futrzak będzie mógł się napić. Nie zapomnij o pokarmie. 

Pamiętaj, że podróż może się przedłużyć, więc warto zabrać ze sobą odpowiedni zapas karmy. Podczas wyjazdu świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju przekąski, które zajmą Twojego pupila i pozwolą nieco go odstresować. 

Zarówno duże, jak i małe futrzaki uwielbiają się bawić, więc obowiązkowo spakuj też ulubione zabawki dla zwierzątka.