messsage Poradnik

Podróż autokarem z dzieckiem – jak się przygotować?

Podróże w życiu dziecka są jednym z ważniejszych elementów, lecz myśl o kilkugodzinnej jeździe i to w dodatku z małym dzieckiem jest dla Nas często stresująca. Mamy na to kilka rad, które pozwolą ułatwić wyprawę nawet w najodleglejszy zakątek świata.

picture

Jeszcze do niedawna rodzice byli przerażeni wizją podróży autokarem z dziećmi – w szczególności z tymi najmłodszymi, którzy zwykle nie potrafią wysiedzieć w jednym miejscu kilku godzin, a swój sprzeciw wobec takiej sytuacji wyrażają głośnym krzykiem i płaczem. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ wystarczy się do niego dobrze przygotować. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed podróżą z dzieckiem autokarem.


 1. Podróżowanie z dzieckiem autokarem – jak się przygotować?

Przede wszystkim należy zakupić bilety – warto zrobić to na kilka dni bądź tygodni przed planowaną podróżą. Dlaczego? Liczba miejsc w autokarze jest ograniczona, więc jeśli zależy nam na wycieczce danego dnia, musimy z wyprzedzeniem zadbać o kupno biletów. Pamiętajmy też, że dla dzieci przewidziane są specjalne zniżki – w zależności od ich wieku mogą podróżować za darmo albo za bardzo niską opłatą, np. o połowę taniej. Miejmy też na uwadze, że dzieci uczęszczające do szkoły powinny mieć przy sobie legitymację szkolną, aby potwierdzić otrzymaną zniżkę.

 1. Fotelik samochodowy – czy jest obowiązkowy podczas podróży autokarem?

Wielu rodziców zastanawia się czy muszą zabrać ze sobą do autokaru fotelik samochodowy – to jeden z głównych powodów dla którego tak niewiele rodzin wybierało niegdyś podróżowanie autobusem. Od 2015 r. obowiązek sadzania dzieci do lat 12 w fotelikach jest zniesiony, choć warto pamiętać, że fotelik podnosi bezpieczeństwo najmłodszych w czasie podróży, więc jeśli przewoźnik daje taką możliwość, skorzystajmy z niej i umieśćmy w nim dziecko.

Pomimo tego, że fotelik nie jest obowiązkowy, zarówno dzieci, jak i dorośli powinni przestrzegać nakazu zapisania pasów bezpieczeństwa. Obecnie autokary wyposażone są w wielopunktowe pasy, które nie powodują dyskomfortu podróżnych. Przeciwnie – są niemal niewyczuwalne, a do tego wciąż pełnią swoją główną funkcję, jaką jest odpowiednie zabezpieczenie podróżnych.


 1. Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?

Choroba lokomocyjna to przypadłość, z którą zmaga się wiele dzieci i dorosłych. Powoduje ona zawroty głowy, a w konsekwencji wymioty, przez co najmłodsi czują ogromny dyskomfort – podróż jest dla nich prawdziwą torturą. Aby ulżyć dziecku, warto zastosować się do kilku wskazówek:

 • Wybierzmy miejsce przodem do kierunku jazdy.
 • Przed podróżą, a także w jej trakcie przypilnujmy, aby nasza pociecha nie piła żadnych napojów gazowanych oraz nie jadła tłustych i ciężkich posiłków. Polecamy lekkie napary z rumianku lub innych ziół.
 • Jeśli istnieje taka możliwość, wybierzmy kurs nocny – unikniemy tym samym wielu bodźców, które mogłyby wywołać objawy choroby lokomocyjnej.
 • Stosujmy lekarstwa. W aptece dostępnych jest wiele specyfików, które umożliwią dziecku przejechanie całej trasy komfortowo i spokojnie.

 1. Bagaż podręczny – najistotniejsza kwestia, o której nie można zapomnieć

Bagaż podręczny w czasie podróży z dzieckiem jest niezwykle istotny. Niezależnie od wieku dziecka, powinny znaleźć się w nim takie akcesoria jak:

 • nawilżane chusteczki,
 • chusteczki higieniczne,
 • pieluchy (jeśli podróżujemy z niemowlakiem),
 • leki na chorobę lokomocyjną,
 • leki przeciwbólowe,
 • żel antybakteryjny, torebki foliowe (na wypadek, gdyby dziecko chciało wymiotować),
 • liczne przekąski, napoje niegazowane bez cukru.

Lista przedmiotów, które trzeba ze sobą zabrać, jest jednak o wiele dłuższa – powinna być dopasowana do potrzeb naszego dziecka. Dlatego przed wyjazdem warto przygotować rozpiskę wszystkiego, co chcemy ze sobą zabrać. Dobrym pomysłem jest podzielenie kartki na pół, gdzie jedna strona będzie obejmowała bagaż podręczny, a druga bagaż, który znajdzie się w luku bagażowym.

 1. Książka, telefon, tablet – jak zapewnić dziecku rozrywkę w czasie podróży?

Pamiętajmy, że autokar to nie plac zabaw, dlatego liczba zabawek, które zamierzamy ze sobą zabrać powinna być ograniczona. Warto wziąć w podróż zwłaszcza ulubioną maskotkę dziecka, która kojarzy mu się z bezpieczeństwem. Ponadto wybierajmy te zabawki, które nie emitują drażliwych i głośnych dźwięków – nie są one komfortowe zarówno dla samego dziecka jak i innych pasażerów. Taka zabawka może nawet wywołać u dziecka objawy choroby lokomocyjnej. Jeśli decydujemy się na tablet, na którym dziecko będzie mogło czytać ulubione bajki, słuchać piosenek czy też rysować, nie zapomnijmy o słuchawkach. Dzięki temu nie będziemy przeszkadzali innym pasażerom.

 1. O czym jeszcze warto pamiętać?

Korzystajmy z postojów, podczas których dziecko będzie mogło się dotlenić, rozprostować nogi oraz pooddychać świeżym powietrzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku pociech zmagających się z chorobą lokomocyjną. Przygotujmy się również odpowiednio na sen dziecka. Co to oznacza? Zabierzmy ze sobą poduszkę oraz kocyk, które zagwarantują mu przyjemny i komfortowy wypoczynek. Wybierzmy także odpowiedni ubiór na czas podróży – dobrym rozwiązaniem będą chociażby luźne dresy. Starajmy się również zajmować czas dziecku – rozmawiać z nim, grać w rozmaite gry lub oglądać razem z nim bajki. Dzięki temu najmłodsi nie będą czuć się znużeni, smutni czy zmęczeni z powodu długiej trasy.