messsage Poradnik

Jednodniowe wycieczki autokarowe, czyli pomysł na ciekawy weekend

Dobrym pomysłem na zorganizowanie aktywnego odpoczynku w weekend jest jednodniowa wycieczka autokarem. Masz ochotę jechać ale nie masz czasu na organizację wybierz biuro podróży lecz możesz również zaplanować podróż autokarem wraz ze swoimi znajomymi.

picture

Szukasz pomysłu na spędzenie weekendu, ale standardowe rozrywki takie jak wyjście do teatru czy do kina raczej nie wchodzą w grę? Skorzystaj z szerokiej oferty jednodniowych wycieczek autokarowych – to świetny sposób na poznanie ciekawych miejsc w Twojej okolicy, a równocześnie niezwykle komfortowe podróżowanie.


  1. Dlaczego warto wybrać się na jednodniową wycieczkę autokarem?

Chcąc ciekawie spędzić wolny dzień, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę autokarową – można skorzystać z szerokiej oferty biur podróży, które oprócz transportu komfortowymi autokarami oferują również obsługę pilota, przewodników oraz przygotowują cały plan wycieczki. W jej programie znajdziemy najważniejsze i najciekawsze atrakcje turystyczne danego miasta czy regionu. To zdecydowanie lepsza opcja dla osób, które nie lubią planowania wypoczynku i preferują jego zorganizowaną formę. Dla osób, które cenią większą swobodę i spontaniczność, istnieje również możliwość wybrania się podobną wycieczkę na własną rękę; musisz jednak dokładnie przemyśleć wiele szczegółów i przede wszystkim zaplanować czas i miejsce wyjazdu, a także powrotu.


  1. Jednodniowe wycieczki autokarowe z biur podróży

Wiele biur podróży oferuje w pełni zaplanowane wycieczki autokarowe – jedyne co musimy zrobić, to po uiszczeniu wymaganej opłaty stawić się w wyznaczonym miejscu o wskazanej porze. Kiedy autokar przyjedzie na miejsce, możemy wygodnie usadowić się w fotelu i oddać naszemu hobby lub uciąć sobie drzemkę. Gdy wszyscy pasażerowie wejdą na pokład i rozpocznie się wycieczka, obecny w autokarze pilot w ciekawy sposób zacznie opowiadać nam historie związane z mijanymi za oknem terenami i zabytkami. Po dotarciu do miejsca docelowego, czeka nas zwiedzanie zabytków danego regionu wraz z przewodnikiem. Biuro podróży planując wycieczkę przewiduje również czas wolny, w którym każdy z uczestników wyprawy będzie miał chwilę dla siebie. Nie musisz również martwić się obiadem – jeśli nie jest on wliczony w cenę, pilot poleci restaurację, w której zjesz pyszny posiłek w atrakcyjnej cenie.


  1. Jak samemu zaplanować jednodniową wycieczkę autokarową?

Samodzielne zaplanowanie jednodniowej wycieczki autokarowej będzie zdecydowanie większym wyzwaniem niż skorzystanie z gotowej oferty przygotowanej przez jedno z biur podróży, jednak będzie również o wiele ciekawszym przedsięwzięciem, które zaangażuje nas w znacznie większym stopniu. Przede wszystkim musimy dokładnie przemyśleć każdy szczegół – nie tylko wybrać punkty, które odwiedzimy po dotarciu na miejsce, ale także dograć wszelkie aspekty podróży takie jak m.in. lokalizacja dworca, czas przyjazdu na miejsce oraz czas i miejsce odjazdu. Należy również wybrać sposób, w jaki będziemy poruszać po mieście (komunikacją miejską czy pieszo), do którego zamierzamy się udać itp.


  1. Po pierwsze – zaplanuj czas i miejsce wyjazdu oraz powrotu

Decydując się na samodzielną organizację jednodniowej wycieczki autokarowej, najpierw wybierz cel podróży. Jeśli już zdecydowałeś, zaplanuj czas i miejsce odjazdu oraz powrotu – pamiętaj, że nie może być ono zbyt odległe. Musisz mieć czas na zwiedzenie dostępnych na miejscu zabytków, zjedzenie obiadu, spacer i zakup pamiątek – wszystko powinno być dokładnie przemyślane. Kiedy ustalisz już, dokąd zamierzasz się udać, koniecznie kup bilet lub bilety w obie strony – lepiej, żeby nie spotkała Cię sytuacja, gdy wracając w środku nocy na dworzec w obcym mieście, okaże się, że nie ma możliwości zakupu biletu u kierowcy autokaru z uwagi na brak wolnych miejsc. Zadbaj o to na samym początku. Obecnie większość firm przewozowych oferuje możliwość zakupu biletu online lub telefoniczną rezerwację miejsc. W celu uniknięcia nieprzyjemnych rozczarowań polecamy skorzystanie z tych możliwości.


  1. Koniecznie znajdź kompana podróży

W grupie zawsze raźniej, dlatego warto zadbać o to, abyśmy mieli towarzyszy w trakcie naszej wycieczki – umili to nam zwiedzane i będziemy mogli dzielić się z nimi naszymi wrażeniami. Obecność innych osób gwarantuje nam również bezpieczeństwo, szczególnie gdy wybraliśmy wycieczkę do miasta, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy. Kiedy inne osoby podróżują z nami, czujemy się też raźniej, w razie nieprzyjemnych incydentów będziemy mogli liczyć na ich pomoc.


  1. Poznaj topografię miasta, do którego jedziesz i zaplanuj sposób podróżowania

Nawet niewielka orientacja w topografii miasta, do którego się wybierasz, a więc dobra mapa i znajomość lokalizacji punktów informacji turystycznej to podstawa. Również wiedza o rodzajach komunikacji publicznej dostępnej w danym mieście może okazać się bezcenna. Nie musisz znać konkretnych rozkładów oraz linii – obecnie dostępnych jest wiele aplikacji mobilnych na smartfony, a także stron internetowych, z których dowiesz się jak dojechać w każde miejsce w danym mieście. Polecamy także zapoznać się ze stronami, na których udostępniane są mapy dla turystów z miejscami, które warto odwiedzić, a także propozycjami dotarcia do nich z różnych stron miasta.