messsage Poradnik

Cztery powody, dla których warto wybrać autokar zamiast samochodu

Autokar czy samochód? Nie masz pojęcia co wybrać ponieważ widzisz zalety obydwu stron? Wiele pytań tworzy się, gdy nie wiemy do końca, którą opcję wybrać. Staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

picture

Zastanawiasz się czy na swoje długo wyczekiwane wakacje wybrać się samochodem, czy może autokarem? Zdecydowanie polecamy tę drugą opcję! Dlaczego? Powodów jest mnóstwo. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, choć oczywiście można stworzyć dłuższą listę – od komfortu i możliwości ucięcia sobie drzemki w autobusie, aż po ekologię i wspieranie walki z globalnym ociepleniem.


  1. W autokarze masz możliwość ucięcia sobie drzemki i odpoczynku

Szczególnie podczas długiej podróży przychodzi moment, w którym mamy ochotę na drzemkę. Jeśli kierujemy autem, takiej możliwości nie ma, ponieważ nasza trasa będzie przebiegała wówczas znacznie dłużej. Problem ten znika natomiast, jeśli zamiast samochodu wybierzesz autokar, a zarazem wygodne, profilowane siedzenia z szerokimi zagłówkami uniemożliwiającymi niekontrolowane opadanie głowy w stronę współpasażera siedzącego obok i jednocześnie sporo miejsca na nogi i zasłonki w oknach. Jeśli nie masz problemów z zasypianiem w każdych warunkach, możesz wtedy od razu oddać się relaksowi. Z kolei w sytuacji, kiedy przychodzi Ci to nieco trudniej, musisz uzbroić się nie tylko w cierpliwość, lecz także w kilka gadżetów, które ułatwią to zadanie:

  • profilowaną poduszkę zakładaną na kark, która uchroni przed jego cierpnięciem;
  • cienki kocyk mieszczący się bez problemu w naszym niewielkim bagażu podręcznym;
  • zatyczki do uszu, które stłumią głosy bardziej rozmownych towarzyszy podróży i dźwięków radia;
  • maskę na oczy ułatwiającą zaśnięcie poprzez ograniczenie dopływu rażącego światła.


  1. Możesz skupić się na przyjemnościach lub na pracy

Prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego po drodze publicznej jest czynnością wysoce absorbującą naszą uwagę – szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi kierowcami, czynność ta może pochłonąć nas bez reszty. Dlatego lepiej nie rozpraszać się przez inne bodźce w trakcie jej wykonywania. Często przecież słychać o tragicznych w skutkach wypadkach drogowych spowodowanych tym, że kierowca zerkał na telefon czy przełączał stację radiową w trakcie jazdy. Prowadząc samochód musimy cały czas skupiać się na drodze i innych uczestnikach ruchu; do czerpania przyjemności z podróży oddelegowani są tylko pasażerowie – kierowca musi wykazać się pełną koncentracją i sprawnością psychoruchową.

Decydując się na podróż autokarem, możesz w pełni oddać się podziwianiu widoków za oknem czy przeczytać kilka rozdziałów lub nawet całą książkę, na którą nie mogłeś wcześniej znaleźć czasu. Podróż autokarem może być również idealnym momentem na nadrobienie naszych serialowych zaległości albo obejrzenie polecanego przez naszego dobrego znajomego filmu. Możesz zrobić wówczas wszystko to, o czym mógłbyś jedynie pomarzyć prowadząc samochód.


  1. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy

Wybierając podróż autokarem zapłacisz jedynie ułamek kwoty, którą musiałbyś wydać na paliwo oraz ewentualne uzupełnienie płynów eksploatacyjnych w samochodzie – przykładowo za bilet w dwie strony z Krakowa do Berlina zapłacisz około 200 zł, a za pokonanie tej samej trasy (ok. 1200 km prywatnym samochodem), musisz liczyć się z kosztem rzędu od paruset do nawet ponad tysiąca złotych – w zależności od tego, ile pali Twój samochód oraz jakim paliwem jest napędzany. Wybierając autokar, płacisz wyłącznie za miejsce, natomiast w trakcie podróży możesz pozwolić sobie na sen lub oddać się swojemu hobby. Nie musisz się także przejmować warunkami na drodze oraz monitorować na bieżąco stanu paliwa, a także wypatrywać pobliskich stacje benzynowych.


  1. Zapomnij o problemach z parkowaniem

Drogie strefy parkowania w dużych miastach, zatłoczone i kosztowne parkingi, duży ruch i wysokie ryzyko bycia sprawcą lub ofiarą kolizji – z tym wszystkim musisz liczyć się, jeśli podejmiesz decyzję o podróży własnym samochodem do większego miasta. Ceny za godzinę postoju w centrach miast osiągają horrendalnie wysokie pułapy; decydując się na wyjazd naszym autem, do kosztów tygodniowych wakacji musimy doliczyć co najmniej kilkaset złotych na postój dla naszego samochodu. Biorąc te czynniki pod uwagę, lepiej zdecydować się na autokar, a na miejscu skorzystać z komunikacji miejskiej – w razie potrzeby są też inne rozwiązania takie jak taksówka czy wynajem samochodu.

Rekomendujemy wybór autokaru zamiast samochodu, jeśli decydujesz się na kilkudniowy wyjazd do większego miasta. Dzielnice dużych aglomeracji są dobrze skomunikowane dzięki sprawnej komunikacji miejskiej, zaś samo korzystanie z niej będzie o wiele bardziej opłacalne niż wykupienie biletu parkingowego za kilkaset złotych; do tego czas spędzony w korkach można przeznaczyć na zwiedzanie nowo odwiedzonego miasta. Korzystanie z komunikacji zbiorowej jest również proekologiczne – decydując się na autokar zamiast samochodu, przyczyniasz się do ograniczenia efektu cieplarnianego.