messsage Poradnik

Bagaż do autokaru. Walizka czy plecak?

Najważniejszą częścią podróży jest bagaż a jest on mocno związany z naszym celem wycieczki. Dlaczego? Zapraszamy do zapoznania się w jaki sposób powinniśmy dobrać bagaż do podróży.

picture

Odpowiednie przygotowanie bagażu jest jednym z największych wyzwań stojących przed każdym, kto planuje swoje wakacje. Pierwszym i podstawowym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć jest to, czy mamy pakować się do walizki czy do plecaka? Którą z tych dwóch opcji wybrać do autokaru? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Odpowiedni wybór będzie zależał od rodzaju wypoczynku, który preferujemy.


  1. Jak spakować się do autokaru?

Nie ma jednego idealnego sposobu – to czy spakujemy się w walizkę czy też plecak, nie będzie miało w tym przypadku większego znaczenia – ważne, aby rzeczy były zabezpieczone tak, by nie zniszczyły się w luku bagażowym. Jeśli chodzi o bagaż podręczny do autokaru, powinny znaleźć w nim się dokumenty, pieniądze oraz inne cenne lub delikatne przedmioty, które mogłyby uszkodzić się w bagażniku. Dodatkowo pamiętajmy o przekąskach oraz drobiazgach, które umilą nam podróż, dlatego zalecamy poręczną i łatwo dostępną torbę na bagaż podręczny. Niewielkich rozmiarów plecak będzie rozwiązaniem lepszym od sztywnej walizki używanej do spakowania bagażu podręcznego w samolocie.

Ten nie może z kolei być zbyt wielki, ale koniecznie weźmy ze sobą sporo jedzenia – w trakcie kilkunastogodzinnej podróży można porządnie zgłodnieć. Siedzący w pobliżu współpasażerowie będą Ci zaś szczególnie wdzięczni za skarpetki na zmianę oraz szczoteczkę do zębów. Warto również zabrać ze sobą książkę, która umożliwi zabicie czasu, a na telefon czy tablet zgrać wcześniej kilka filmów lub odcinków ulubionych seriali. Wszystko to sprawi, że podróż minie nam szybciej i przyjemniej.

Jeśli chodzi o bagaż główny, powinno znaleźć się w nim wszystko to, co może przydać się w trakcie naszych wakacji. Konkretna lista niezbędnych artykułów musi zostać sporządzona indywidualnie – inne potrzeby będzie miała osoba planująca tygodniowy wypoczynek w spa czy termach, a inne ktoś, kto po dotarciu do celu zamierza podjąć dalszą podróż autostopem albo wędrować pieszo okolicznymi szlakami.


  1. Styl wakacji a bagaż

Od tego w jaki sposób spakujemy nasze bagaże, zależało będzie to czy nasze wakacje będą udane. Wyobraź sobie np., że wspinasz się na szczyt Kilimandżaro z walizką na kółkach – to oczywiście przerysowany przykład, jednak już na samym początku musimy wiedzieć, czy planujemy raczej stateczny wypoczynek, czy nasze wakacje będą bogate w niebezpieczne przeprawy, spontaniczne wypady i nieprzewidziane zwroty akcji. Jeśli planujemy dłuższy pobyt w jednym miejscu, np. hotelu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie walizka – jest ona stosunkowo łatwa w transporcie, a dzięki wygodnym kółkom nie trzeba wiele siły, aby przenieść ją z jednego miejsca na drugie. Bez problemu zmieści się ona do każdego rodzaju bagażnika, a dodatkowo dzięki szerokiemu zamkowi dostęp do wszystkich schowanych w niej rzeczy jest bardzo wygodny i prosty. Jeśli więc celem Twojej podróży jest konkretny hotel, w którym wiesz, że spędzisz najbliższe dwa tygodnie, wybierz walizkę. Doraźnie możesz zabrać ze sobą niewielki plecak, który będzie służył Ci w trakcie codziennego funkcjonowania i zwiedzania.

Zupełnie inaczej przedstawia się jednak sytuacja, w której planujesz spontaniczne wakacje autostopem. Kiedy nie masz jasno wyznaczonego celu podróży i zamierzasz cieszyć się przeprawą samą w sobie, spać pod gołym niebem czy wędrować i podziwiać przyrodę, lepszym rozwiązaniem od walizki będzie plecak turystyczny – wyposażony jest w wiele kieszeni, schowków oraz przegródek zewnętrznych, w których można umieść butelkę z wodą, po którą łatwo sięgniesz, kiedy będziesz spragniony. Ponadto plecak jest idealnym rozwiązaniem dla wędrowników. Odpowiednio dobrany model oraz przystosowane do pleców ramiączka sprawią, że bagaż nie będzie nas zbytnio obciążał i pozwoli nam na komfortowe korzystanie z wycieczki.


  1. Najważniejszy jest komfort!

Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się ostatecznie zdecydujesz, najważniejsza jest Twoja wygoda. Pamiętaj, że bagaż musi być łatwo dostępny i odpowiedni do transportu tak, abyśmy przypadkiem nie zrobili sobie krzywdy. Rozmiary bagażu –walizki czy też plecaka, nie powinny być zbyt duże, a ich udźwignięcie nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Musimy mieć również pewność, że w razie konieczności będziemy w stanie przenieść bagaż na większą odległość. W przypadku plecaka nie musimy obawiać się, że pod jego ciężarem nie przejdziemy kilku kilometrów.

Choć wydaje się to mniej istotne, warto pamiętać także o dopasowaniu wyglądu bagażu do charakteru danej wycieczki – jeśli jest to luźna wyprawa, ukierunkowana na podziwianie przyrody bądź zabytków, prezencja walizek lub plecaka jest nieistotna; jeśli zaś udajemy się do luksusowego hotelu, powinniśmy już zabrać ze sobą schludny bagaż, aby dopasować się do danych okoliczności i gustownego miejsca, w którym się znaleźliśmy.