messsage Poradnik

Poradnik dla podróżujących autokarem – co zrobić, aby długa podróż była przyjemna?

Długa podróż często jest dla Nas bardzo męcząca. Dlatego warto dobrze się przygotować i pamiętać o najważniejszych akcentach wycieczki.

picture

Podróże autokarami mogą okazać się ciekawą alternatywą dla innych środków transportu – czasami dużo bardziej przystępna cena skłania nas do wyboru autokaru zamiast drogiego samolotu czy wynajmu samochodu. Mimo to, perspektywa kilkunastu godzin spędzonych na pokładzie autobusu może przerazić niejedną osobę. Jak sprawić, aby ten czas okazał się dla nas przyjemniejszy i jednocześnie nie dać się zwariować nudzie? Zastosuj się do naszych porad, a podróżowanie autokarem przestanie być udręką i stanie się czystą przyjemnością!


  1. Bądź punktualny i dokładnie sprawdź miejsce odjazdu autokaru

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić miejsce odjazdu autokaru. Często zdarza się, że pasażer jest przekonany, że wie, skąd odjeżdżają busy danej floty, jednak są różne sytuacje – remont przystanku, zmiana punktów przystankowych itp. Wszystko to powoduje, że lepiej jest upewnić się kilka razy niż później narzekać, że nie zdążyliśmy na autokar. Punktualność to również podstawa – jeśli na bilecie znajduje się informacja, aby na miejscu odjazdu być 10 minut przed planowanym startem, zastosujmy się do tego zalecenia. Wykonywanie poleceń kierowcy oraz pilotów przyczyni się do tego, że podróż przebiegnie sprawniej i nie będzie się przeciągać. Pilnuj czasu również na postojach – jeśli ma on trwać 10 minut, nie zmuszaj załogi oraz innych pasażerów do czekania na Ciebie. Gdyby każdy pasażer autokaru mieszczącego kilkadziesiąt osób postanowił przedłużyć sobie przerwę o kilka minut, spowodowałoby to kilkugodzinne opóźnienie.


  1. Zadbaj o swój bagaż podręczny

Bagaż podręczny nie może być zbiorem przypadkowych przedmiotów – powinien zawierać wszystko to, co niezbędne oraz cenne, a także delikatne drobiazgi, których nie mogliśmy schować do luku bagażowego z obawy przed ich uszkodzeniem. Dobra organizacja bagażu podręcznego sprawi, że cała podróż będzie znacznie przyjemniejsza. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim przekąski. Nawet jeśli jesteś przysłowiowym niejadkiem, kilkanaście godzin w busie daje się we znaki każdemu. Warto więc zabrać ze sobą nasze ulubione przekąski, które zabiją głód i dostarczą nam chwili przyjemności w trakcie wielogodzinnej podróży. Pomyśl również o małych przyjemnościach – laptopie lub tablecie, na które zgrasz kilka filmów, a może sezon nowego serialu, którego nie mogłeś wcześniej obejrzeć z powodu braku czasu. Dobra książka lub audiobook, które umożliwią zajęcie uwagi czymś innym niż monotonny krajobraz za oknem, również będą dobrym pomysłem. Pamiętaj tylko, że to, co sprawia Ci radość, nie powinno uprzykrzać podróży innym osobom. Nawet jeśli lubisz słuchać głośno danego gatunku muzyki, nie znaczy to, że każdy ma takie same upodobania. Słuchawki powinny rozwiązać problem – warto pamiętać, aby zawsze szukać takich rozwiązań, które nie będą generowały konfliktów.


  1. Komfortowy ubiór i prawidłowa higiena snu

Pamiętaj, że masz przed sobą kilkanaście godzin w pozycji siedzącej w ograniczonej przestrzeni, dlatego bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego ubioru. Wygodne dresy, luźny sweter i obuwie będą zdecydowanie lepszym, a na pewno bardziej komfortowym wyborem od ciasnej garsonki i butów na wysokim obcasie. Pamiętaj również o bieliźnie na zmianę – choć może to początkowo wydawać się zaskakujące, uwierz, że wystarczy godzina w autobusie, a tak jak inni pasażerowie będziesz miał ochotę ściągnąć buty. Świeże skarpetki po kilkunastu godzinach jazdy mogą okazać się zbawienne, nawet jeśli nie dla Ciebie, to na pewno dla osoby obok.

Zadbaj również o komfort snu. Poduszka podróżna, która uchroni Twoją głowę przed bezwładnym opadaniem, okaże się bezcenna. Cienki kocyk sprawi zaś, że klimatyzacja wieczorem nie będzie nieprzyjemna, a stopery zagłuszą dźwięk ewentualnych rozmów czy szelesty wydawane przez innych pasażerów. Jeśli masz problem ze światłem w trakcie snu, koniecznie weź ze sobą maskę na oczy, która dodatkowo poprawi jakość Twojego snu. Bardzo polecamy sen w trakcie podróży – nie dość, że to świetna okazja, żeby nieco wypocząć, dzięki temu również monotonna i długa droga przebiegnie nieco szybciej i sprawniej.


  1. Ruszaj się i korzystaj z postojów

Nawet jeśli zdaje Ci się, że w danej chwili nie masz na to ochoty, korzystaj z postojów. Pamiętaj, że kierowca nie zatrzyma autokaru specjalnie na Twoje życzenie, kiedy będziesz musiał skorzystać z toalety bądź rozprostować nogi. Owszem, w podbramkowej sytuacji zawsze można skorzystać z toalety dostępnej na pokładzie, jednak wszyscy wiemy, że jest to szczególnie niekomfortowa opcja dla osób borykających się z chorobą lokomocyjną. Przerwy to również świetna okazja ku temu, aby zażyć nieco ruchu i dotlenić organizm. Dzięki temu poprawi się Twój nastrój i orzeźwi umysł. Jak już wspominaliśmy, pamiętaj, aby w trakcie przerw pilnować zegarka i przestrzegać limitu czasu określonego przez kierowcę. Uchroni to zarówno Ciebie jak i pozostałych pasażerów przed niechcianymi opóźnieniami.