messsage Poradnik

O czym rozmawiać z towarzyszem podróży, czyli small talk

Wielką zaletą długiej podróży jest możliwość poznania nowych osób. W jaki sposób zacząć rozmowę, czym zaciekawić rozmówcę? Dzisiaj w tekście małe rady odnośnie pojęcia small talk.

picture

Długa podróż autokarem to idealna okazja do poznania nowych osób – trudno jest wysiedzieć obok współpasażera przez kilkanaście godzin i nawet się do siebie nie odezwać. Tylko o czym tu rozmawiać? Odpowiedź jest prosta – o wszystkim i o niczym – na tym właśnie polega small talk, czyli luźna i niezobowiązująca rozmowa. Nie ma jednego przepisu na udaną konwersację, jednak istnieją pewne wskazówki, które ułatwią jej rozpoczęcie i podtrzymanie. Czym więc kierować się, aby zaciekawić naszego rozmówcę?


  1. Po co prowadzić small talk w podróży?

Podróż autokarem to świetna okazja do poznania nowych znajomych i zawiązania przyjaźni. Rzadko kiedy mamy okazję spędzić tak długi czas w towarzystwie jednej, nieznajomej osoby. Takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, dlatego warto dobrze je wykorzystać. Small talk w czasie podróży może ją znacząco umilić i sprawić, że czas upłynie nam zdecydowanie szybciej. To również szansa na poznanie osób, które mogą nas zainspirować swoim hobby lub opowiedzą nam o terenach, z których pochodzą. Kto wie, co wyniknie z takiej znajomości? Warto próbować! Rozmowy z innymi osobami to nie tylko sposób na zabicie czasu, ale również szansa na dowiedzenie się ciekawych rzeczy, poznanie innych poglądów, spostrzeżeń na różne tematy lub też na poszerzenie własnych horyzontów. Jeśli czujemy, że towarzysz naszej podróży może wnieść coś wartościowego w nasze życie – nie wahajmy się z nim porozmawiać! W najgorszym wypadku, jeśli popełnimy jakąś gafę, po kilkunastu godzinach podróży i tak każde z nas i tak pójdzie we własną stronę.


  1. Bądź uprzejmy i uważny

Słuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenia druga osoba. Jeśli już zdecydowałeś się do kogoś zagadnąć, warto, abyście oboje mogli czerpać z tej rozmowy przyjemność. Przede wszystkim należy odnaleźć balans pomiędzy monologowaniem a wypytywaniem – nikt nie lubi tylko słuchać opinii innych osób bez możliwości wyrażenia swojego zdania. Co więcej, bezrefleksyjne wypytywanie rozmówcy o różne kwestie nie będzie dobrą strategią, w końcu nie jesteś policjantem prowadzącym przesłuchanie, a jedynie nieznajomym towarzyszem podróży.

Kiedy odważyłeś się na pierwszy krok i zagadnąłeś osobę siedzącą obok, warto, aby początkowo wybrany temat nie niósł za sobą treści mogących kogoś urazić, bo tak naprawdę nie wiesz z kim masz do czynienia. Opowiadanie już na samym wstępie niepoprawnych politycznie żartów nie jest najlepszą strategią. Neutralne zapytanie o czytaną książkę, cel podróży naszego towarzysza czy może oglądany przez niego film lub odcinek serialu może być za to dobrym początkiem udanej konwersacji. Jeśli już zadamy pytanie, uważnie wysłuchajmy tego, co druga osoba będzie miała nam do powiedzenia. Zapytanie o pewne kwestie tylko po to, aby od razu zacząć opowiadanie o własnych przemyśleniach lub zrobić przeskok do innego tematu, zanim rozmówca zdąży cokolwiek odpowiedzieć, raczej nikogo nie zachęci do głębokiego kontaktu.


  1. Pamiętaj o podstawowych zasadach kultury osobistej

Nieprzerywanie cudzej wypowiedzi, zwroty grzecznościowe, uważne słuchanie i powstrzymywanie się od niecenzuralnych komentarzy i wulgaryzmów – przestrzeganie podstawowych zasad kultury osobistej sprawi, że nie zrazisz na wstępie swojego rozmówcy. O ile w gronie najbliższych przyjaciół i rodziny możemy pozwolić sobie na większą swobodę, to poznając nową osobę, lepiej zachować pewną dozę powściągliwości. Poruszenie na wstępie tematyki trudnych dylematów moralnych lub kwestii takich jak m.in. polityka bądź religia, również nie jest najlepszym rozwiązaniem – nie wiesz jakie poglądy ma osoba siedząca obok oraz czy w ogóle ma chęć poruszania trudnych zagadnień, dlatego lepiej jest zahaczyć się w czymś neutralnym. Jeśli mamy ten sam kierunek podróży, możemy porozmawiać o atrakcjach, które chcemy zwiedzić na miejscu czy o celach naszej podróży. Ważne, aby poruszając przeróżne kwestie, postarać się nie urazić rozmówcy i powstrzymywać od skrajnie radykalnych komentarzy.


  1. Porozmawiaj o tym, co lubisz lub czego nie lubisz w podróżach autokarem

Często można usłyszeć pół żartem, pół serio, że narzekanie jest jedną z cech naszego narodu. Jeśli więc doskwierają Ci trudy podróży, kolana zdrętwiały od długiego braku przerwy, siedzenie jest niewygodne, zagłówek za krótki i klimatyzacja niewyregulowana, możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami z rozmówcą. Jeżeli również jest Polakiem, z pewnością chętnie wyrzuci z siebie wszystko to, co nie podoba mu się w danym autokarze.

A co w przypadku, kiedy lubimy podróżować autokarem i w zasadzie długie siedzenie nam nie przeszkadza? To bardzo dobrze! Możesz wówczas również podzielić się z osobą siedzącą obok swoimi przemyśleniami i opowiedzieć jej o tym, co w podróżach autokarem sprawia ci największą przyjemność. Wspomnij też o wcześniejszych przygodach i ludziach poznanych w autobusach. Pamiętaj jednak, żeby dać szansę wypowiedzieć się Twojemu rozmówcy. Subtelnie zadawaj pytania, ale nie prowadź przesłuchania, co może skutecznie spłoszyć drugą osobę.