messsage Poradnik

Jak sprawić, aby podróż autobusem była przyjemniejsza?

Zawsze pragniemy aby każda długa podróż minęła szybko, sprawnie i przejmie. Właśnie wtedy warto mieć przy sobie przedmioty, które są dla Nas ważne. Staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości przy pakowaniu bagażu podręcznego.

picture

Podróże zwykle kojarzą nam się przyjemnie, jednak każdy, kto spędził w autokarze kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin wie, że mogą się one niemiłosiernie dłużyć. Warto więc przygotować się do niej w odpowiedni sposób. Dobra organizacja bagażu podręcznego, kilka przydatnych gadżetów, zabranie laptopa czy przedmiotów związanych z naszym hobby może sprawić, że wielogodzinna i monotonna podróż okaże się całkiem przyjemną przygodą. Jak więc przygotować się do dalekich podróży autokarem?


  1. Najważniejszy jest Twój bagaż podręczny

Dobra organizacja bagażu podręcznego to podstawa. Wielu z nas popełniło w przeszłości błąd polegający na zabraniu ze sobą do kabiny autokaru zbyt wielu nieprzydatnych rzeczy, z którymi później męczyliśmy się na ograniczonej przestrzeni. Bagaż podręczny powinien zawierać przede wszystkim najcenniejsze rzeczy – luk bagażowy to miejsce, które nie nadaje się do przechowywania kosztownych lub delikatnych przedmiotów, które w łatwy sposób mogą ulec uszkodzeniu. Dodatkowo schowanie wartościowych drobiazgów do ogólnodostępnego bagażnika może sprawić, że zamiast czerpać przyjemność z podróży, będziemy cały czas się zastanawiali czy może nie zostaną one skradzione lub zniszczone.

Wszelkie drogocenne przedmioty lub takie, które mogłyby się uszkodzić lub zapodziać w luku bagażowym, np. pieniądze, laptop, biżuteria czy dokumenty, powinniśmy zabrać ze sobą na pokład autokaru. Dodatkowo w naszym bagażu podręcznym powinny znaleźć się smaczne przekąski oraz butelka wody – jeśli podróż będzie trwała godzinę lub więcej, będą one niezbędne, jednak kiedy zostaniemy zmuszeni do spędzenia na pokładzie autobusu nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin, brak czegokolwiek do jedzenia może okazać się bardzo uciążliwy. Pomyśl również o zabraniu ze sobą czegoś, co umożliwi Ci zabicie nudy. Warto, aby na wspomnianym laptopie znalazło się np. kilka odcinków Twojego ulubionego serialu lub filmu. Możesz również pomyśleć o książce, do której od dawna się zabierałeś, ale nigdy nie mogłeś znaleźć na nią czasu. Może lubisz szydełkować, jednak w domu nie ma ku temu okazji? Możliwości jest naprawdę mnóstwo, dlatego warto znaleźć coś dla siebie. Z pewnością spędzenie podróży na jakimś przyjemnym zajęciu sprawi, że zleci nam ona szybciej niż gdybyśmy mieli jedynie przez kilkanaście kolejnych godzin tylko patrzeć przed siebie.


  1. Zadbaj o swoją higienę – zabierz kilka podstawowych akcesoriów higienicznych

Kilkanaście godzin w autokarze może okazać się uciążliwe, zwłaszcza w kontekście naszej higieny. Warto więc zabrać ze sobą podstawowe przybory higieniczne takie jak żel antybakteryjny, chusteczki nawilżane, niewielki szybkoschnący ręcznik, pastę i szczoteczkę do zębów czy zwykłe podpaski lub tampony – wszystko to, co może okazać się niezbędne przez kilkanaście najbliższych godzin. Warto poświęcić dłuższą chwilę na dokładne zastanowienie się co zabrać ze sobą do bagażu podręcznego, niż pluć sobie w brodę przez kilkaset kilometrów w autokarze.


  1. Komfortowy ubiór dopasowany do warunków atmosferycznych

Dobrze jest dostosować także nasz ubiór do warunków i aury panującej na zewnątrz – ubrania powinny być luźne i wygodne. Powinniśmy zadbać przede wszystkim o nasz komfort. Pamiętajmy, że nawet w przypadku upalnej pogody, obecnie większość autokarów wyposażona jest w bardzo sprawną klimatyzację, dlatego nawet w środku lata, szczególnie w przypadku długich, nocnych podróży, warto zabrać ze sobą na pokład bluzę, cienką kurtkę lub niewielki koc, który uchroni nas przed przemarznięciem i przeziębieniem.


  1. Zachowuj kulturę osobistą podczas podróży – szanuj współpodróżnych

Szacunek to nie tylko mówienie „dzień dobry” czy „do widzenia” – to również nieuprzykrzanie innym podróży. Niestety w autokarach wciąż można spotkać osoby, które pomimo zakazów spożywają w autobusach alkohol lub palą e-papierosy. Jest to zachowanie naganne, które wymaga potępienia. Bardzo głośne rozmowy, bekanie, puszczanie na głos muzyki lub oglądanie filmów również nie są dobrym pomysłem. Warto zastanowić się czy chcielibyśmy, aby ktoś zachowywał się w podobny sposób przy nas. Również dobierając przekąski, warto zadbać o to, aby miały one w miarę możliwości neutralny zapach. Silnie czosnkowa kiełbasa lub chipsy cebulkowe smażone na głębokim oleju, nawet jeśli są podstawą naszego menu, dla osoby cierpiącej na chorobę lokomocyjną mogą stać się przyczynkiem do nasilenia objawów.

Podsumowując – powinniśmy dokładnie przemyśleć i zaplanować co zabrać ze sobą na pokład autokaru do bagażu podręcznego. Warto zadbać, aby znalazły się w nim wszystkie cenne i delikatne przedmioty oraz dokumenty. Zabranie ze sobą smacznych przekąsek, podstawowych środków higienicznych oraz czegoś, co umili nam monotonną podróż, będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Również wygodne ubranie, dostosowane do warunków pogodowych i pory roku sprawi, że droga nie będzie uciążliwa. Pamiętajmy też o podstawowych zasadach dobrego wychowania i starajmy się nie uprzykrzać podróży innym osobom w autokarze.