messsage Poradnik

Dlaczego warto podróżować autokarami?

Przy planowaniu każdej podróży stajemy przed dylematem wyboru transportu. Mimo, że podróż autokarem nie jest tak popularna jak lot samolotem jednak warto zapoznać się z każdą zaletą jazdy tym środkiem transportu.

picture

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach istnieje o wiele więcej tańszych, szybszych i wygodniejszych środków transportu zbiorowego niż autokary, które mimo wszystko wciąż pozostają bardzo popularne, a ich sieci nadal się rozwijają. Podróż autokarem, choć nie jest tak szybka i wygodna jak podróż pociągiem, a tym bardziej samolotem, może w wielu sytuacjach stanowić tańszą alternatywę albo nawet jedyną dostępną opcję. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na wybór autokaru jako środek transportu.


  1. W poszukiwaniu tańszych biletów lotniczych

Planujesz wakacje w Azji, Ameryce, a może w Australii? To miejsca oddalone o wiele kilometrów od Polski, dlatego najwygodniejszym i w zasadzie jedynym realnym środkiem transportu, jakim będziesz mógł się udać do tych krajów jest samolot. Okazuje się jednak, że porównując ceny biletów lotniczych, obserwuje się ogromne różnice – zależą one od portu lotniczego, z którego startuje maszyna. Dla przykładu, ceny biletów z lotniska w Krakowie do wybranego przez nas kraju w Azji mogą być droższe o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych od biletów w to samo miejsce, ale z Budapesztu lub Berlina.

W takiej sytuacji może okazać się, że nawet kupując bilet na autokar w dwie strony z Krakowa do wspomnianego Budapesztu czy Berlina za nieco ponad sto złotych, w ostatecznym rozrachunku wyjdziemy ze znacznie grubszym portfelem niż w przypadku, kiedy zdecydowalibyśmy się na bezpośredni lot z Krakowa. Oczywiście są to tylko przykłady. Równie dobrze mogłoby się okazać, że lot z Balic do Delhi będzie bardziej opłacalny niż lot z Berlina w to samo miejsce. Wszystko od indywidualnej sytuacji.

Jeśli okaże się, że na zmianie miejsca wylotu na nasze wymarzone wakacje możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć później na zwiedzenie dodatkowych atrakcji, warto spędzić te kilka lub kilkanaście godzin więcej w autokarze. Podróż na pokładzie komfortowego autobusu wcale nie musi być nieprzyjemna. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie – przemyślany bagaż podręczny, odpowiednia pora wyjazdu, przekąski i zapewnienie sobie rozrywki – o tym wszystkim zawsze musimy pamiętać.


  1. Komfortowa i bezpieczna jazda

Nowoczesne autokary znacznie różnią się od autobusów sprzed dekady. Obecnie stawia się na przestronne pojazdy, w których komfortową podróż mogą odbyć wszystkie osoby, również te o bardzo wysokim wzroście, które uskarżały się na brak miejsca na nogi. Co więcej, w autokarach montowane są fotele, których pozycję można dowolnie konfigurować. Ponadto mamy do dyspozycji stolik wysuwany z miejsca siedzącego przed nami, na którym możemy postawić kubek. Dzięki temu można spokojnie zjeść posiłek lub umieścić na takim stoliku laptop i pracować podczas podróży.

Warto także zwrócić uwagę na klimatyzację – w dzisiejszych czasach jest to konieczność, dlatego jest w nią wyposażonych coraz więcej autokarów. Dzięki temu w czasie zimie nie trzeba siedzieć w autokarze w kurtce, szaliku i czapce, natomiast w lecie można komfortowo przebyć drogę bez ciągłego ocierania potu z czoła. Niezwykle istotne jest również to, że nowoczesne autokary są bardzo bezpieczne – pojazdy te wyposażone są w masę nowej technologii odpowiedzialnej za utrzymywanie toru jazdy, wykrywanie poślizgu czy ulepszone systemy hamowania.


  1. Postoje, przerwy i bezpieczny bagaż

Tym, co przemawia na korzyść autokarów, jest niewątpliwie to, że w każdej chwili można zatrzymać pojazd i wyjść z niego w razie ewentualnych problemów ze zdrowiem. W samolocie takiej możliwości niestety nie ma, dlatego wiele osób bardziej ceni podróżowanie autobusem niż innymi środkami transportu. Co więcej, w autokarze mamy pewność, że z naszym bagażem jest wszystko w porządku. W przypadku samolotów nieraz okazywało się, że na lotnisku czyjaś torba została zgubiona. Taka sytuacja komplikuje cały wyjazd.


  1. Cena biletów i przystanki

Kolejną zaletą podróży autobusem jest stała cena biletów. Oznacza to, że w danym roku koszt zakupu biletu na dany przejazd będzie taki sam, niezależnie od tego czy są święta, wakacje czy ferie zimowe. W przypadku innych środków transportu np. samolotów, takiej pewności nie mamy – ceny zmieniają się dość często. Ponadto, przystanki autobusowe ulokowane są zwykle w o wiele lepszych miejscach niż lotniska. Autokary zatrzymują się najczęściej na dworcu głównym, który mieści się w centrum miasta oraz w wielu innych atrakcyjnych punktach. Co więcej, czasami jest nawet możliwość, aby kierowca zatrzymał się specjalnie dla nas w miejscu, na którym bardzo nam zależy. Jeśli chodzi o pociągi bądź samoloty, takiej możliwości nie ma.

Warto także zauważyć, że podróżowanie autokarem jest ekologiczne, a już na pewno staje się coraz bardziej „zieloną” formą transportu. Autobusy emitują do atmosfery o wiele mniej zanieczyszczeń niż ma to miejsce w przypadku samolotów. W przyszłych latach będzie także można zauważyć na drogach o wiele więcej elektrycznych autobusów długodystansowych niż obecnie.