messsage Poradnik

Savoir-vivre w autobusie, czyli jak zachowywać się w podróży?

Podróż autobusem ma bez wątpienia wiele zalet. Niestety, czasami inni pasażerowie potrafią ją nam uprzykrzyć.

picture

Warto poznać i zastosować się do pewnych niepisanych zasad obowiązujących w transporcie publicznym. Czytaj dalej, a dowiesz się, co najbardziej denerwuje współpasażerów oraz jak zachowywać się w autobusie.


  1. Nie prowadź głośnych rozmów

Z badań przeprowadzonych przez PKP Intercity wynika, iż najbardziej denerwującą rzeczą w transporcie zbiorowym są głośne rozmowy współpasażerów. Często w ciągu kilku minut poznajemy szczegóły czyjegoś życia, nawet te intymne. Niektórzy prowadzą wręcz wideorozmowy, przez co wszyscy pasażerowie są świadkami całej konwersacji.


Takiemu pasażerowi można oczywiście zwrócić uwagę, aczkolwiek nieśmiałe osoby mogą mieć z tym problem. Warto więc pamiętać o tym, by nie prowadzić głośnych rozmów przez telefon ani ze współtowarzyszami podróży.


  1. Nie puszczaj muzyki z głośnika

Chyba nie ma nic bardziej irytującego, niż pasażer puszczający muzykę z głośnika. Korzystając z telefonu, tableta czy laptopa, podepnij do niego słuchawki. To samo dotyczy dzieci, którym puszczasz w podróży bajki. Pozostali pasażerowie chcą podróżować w ciszy i spokoju.


  1. Wycisz dźwięki telefonu

Zasada ta dotyczy zwłaszcza podróży nocnych. Wycisz dźwięki i włącz wibracje w telefonie, by nie budzić śpiących i zmęczonych współpasażerów. 


  1. Nie zajmuj miejsca innego pasażera

Każdy pasażer Omni-Busa ma zagwarantowane miejsce siedzące. Trzymanie nóg na miejscu innego pasażera lub opieranie ich na fotelu osoby siedzącej przed nami jest nie na miejscu. To samo dotyczy naszych toreb, które najlepiej umieścić pod fotelem lub na półce przeznaczonej na bagaż podręczny. 


  1. Nie pij alkoholu i nie spożywaj intensywnie pachnącego jedzenia

Woń alkoholu lub intensywnie pachnącego posiłku może uprzykrzyć podróż autokarem innym pasażerom. Podczas jazdy Omni-Busem nie spożywaj alkoholu, nie pal e-papierosów i staraj się unikać jedzenia wydzielającego z siebie mocny zapach.


  1. Bądź życzliwy

W podróży warto być życzliwym i uprzejmym dla innych pasażerów. Jeśli widzisz osoby starsze, niepełnosprawne lub kobiety w ciąży przepuść je w kolejce i udziel pomocy, jeśli jej potrzebują. 


  1. Nie przepychaj się w kolejce

W autokarach Omni-Bus zakupiony bilet to gwarancja miejsca siedzącego. Nie musisz więc za wszelką cenę wsiadać do pojazdu jako pierwszy. 


To od nas samych zależy przyjemna i bezpieczna podróż autokarem. Warto więc przestrzegać powyższych zasad i swoim kulturalnym zachowaniem dawać przykład innym.